HYALURONİK ASİT

             Hyaluronik asit ,Yaşlanan deride Hyaluronik asit miktarı azalır. Bunun sonucu olarak da derinin su tutma yeteneği düşer ve deride kırışıklıklar belirir. Hyaluronik asit, kozmetik amaçla yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları azaltmak için dolgu maddesi olarak ya da nemlendirici etkisi nedeniyle cilt bakım ürünlerinde kullanılabilir. Kendi hacminden bin kat fazla su tutma kapasitesine sahiptir. Dokuların hidrasyonu ve nemlendirilmesinde sorumludur.Cildi gergin tutar. Dolgu maddesi olarak kullanımında kollajene kıyasla alerjik reaksiyon oluşturma riski yoktur. Yara iyileşmesi, dokulardan madde geçişi, eklemlerin kayganlığının sağlanması gibi olumlu etkileri vardır. Hyaluronik asit epitel dokuda keratinositlerin doku onarımı sırasında çoğalmalarından sorumludur. HA’ nın CD44 reseptörünü uyarması ile kollajen sentezi de teşvik olur. Doku aşırı UV-B ışığa maruz kaldığında HA sentezinin azaldığı, dokunun bozunmaya daha elverişli hale geldiği saptanmıştır. Dolgu maddesi olarak kullanılan hyalüronik asit  ya hayvansal kaynaklardan ya da bakteriden fermentasyon ve doğrudan izolasyon yöntemleriyle elde edilmektedir. Üretildikten sonra saflaştırılıp dokuda kalma süresini uzatmak için kimyasal stabilizasyona uğratılır. Hyalüronik asit türevleri etkisini, hacim yaratarak göstermektedir. Doğrudan derinin dermis dediğimiz tabakasına verilirler. Enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir, kozmetik ürünlerde bol kullanılır.

      Hyaluronik asit, kozmetik amaçla yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları azaltmak için dolgu maddesi olarak ya da nemlendirici etkisi nedeniyle cilt bakım ürünlerinde kullanılabilir. Tür spesifikliği göstermez ve teorik olarak alerji riski yoktur. Bunun yanı sıra acı, çürük, kızarıklık, ödem gibi genel spesifik olmayan yan etkiler gözlenebilir. Kozmetik dermatoloji için HA iyi karakteristik özelliklere sahip bir maddedir. Kozmetik uygulamalar için günümüzde oldukça uygun ve idealdir. Ancak kullanılırken oldukça dikkatli olunmalı, özellikle dolgu maddesi olarak kullanılacağı durumlarda işlem, profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

KAYNAKLAR 1-3 Pierre Andre, MD, Hyaluronic Acid and Its Use as a “Rejuvenation” Agent in Cosmetic Dermatology, Seminars in Cutaneus Medicine and Surgery, 23:218-222, 2004 2- Richard D. Price , MG Berry , Harshad A. Navsaria, Hyaluronic acid: the scientific and clinical evidence, Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery (2007) 60, 1110e1119, 6 June 2006 1. Kozmetik Kongresi, 18-20 Subat 2011, Antalya

Whatsapp Destek whatsapp

Menü